Mountfield SP42 Self Propelled 4 Wheeled Petrol Lawn Mower (2L0432048/M19)
  • Powered by STIGA ST120 Autochoke 123cc petrol engine
  • Self-propelled
  • 41cm cutting width
  • 60-litre textile hybrid grass collector with bag full indicator
  • 5-year warranty (T&C's Apply)
  • Mulching plug included
Free Delivery and Oil two day delivery
Technical Specs
Power
Power 1.9 kW
Power source Petrol
Engine Brand STIGA
Engine model ST 120 OHV Autochoke Powered by STIGA
Displacement 123 cm³
Engine rotation speed 2900 rpm
RPM control Fixed rpm
Starter Recoil
Fuel tank capacity 0.75 L
Engine Oil tank capacity 0.5 L
Suggested working area 300 ㎡
Cutting system
Cutting width 41 cm
Deck material Steel
Cutting height adjustment Centralized
Cutting height positions 6 positions
Cutting height range 22 - 65 mm
Drive system
Driving Self-propelled
Traction Rear-wheel drive
Speed forward 3.7 Km/h
Equipment
Collector capacity 60 L
Handlebar type Ergonomic fixed + soft grip
Wheels 200/200 grooved wheels on bushings
Front handle No
Adjustable handlebar Yes
Foldable handlebar Yes
Washing link No
Collector type Hybrid with warn
Vibration and noise data
Guaranteed sound power level (LwA) - dB(A) 95
Measured sound power level dB(A) 94
Measured sound pressure level at operator ear dB(A) 81
Vibration level hand (m/s2) 4
Overall dimensions
Pack weight 27.4 kg
Product length 1500 mm
Product width 535 mm
Product height 1110 mm